11.02.2016, czwartek

Jeszcze 3 tygodnie !

To jeszcze nie wiosna. Ale juz niedługo, myslę że za 3 tygodnie będzie można rozpocząć aktywność ogrodniczą.

Posiadaczom drzewek owocowych przypominam o oprysku brzośkwiń na kędzierzwość liści, zabieg ten powinien być wykonany podczas pierwszej lutowej odwilży, która właśnie się skończyła. 

Miłośnikom irysów pozostaje na razie przeglądanie zdjęć i stron internetowych.  Starałem się wykorzystać zimowe wieczory i zaktualizować niniejszą stronę co się mniej wiecej udało. Wprowadziłem do zakładki Moje Irysy ponad 230 nowych odmian które zagościły w moim ogrodzie w roku 2015. Pozostało jeszcze kilka odmian do wprwadzenia i zdjęcia około 30 odmian australijskich które zdążyły zakwitnąć w lecie 2015. Postaram się dokończyć aktualizację do końca przyszłego tygodnia. W tym samym czasie planuję zamieścic równiez listę wszystkich odmian z informacją o nadwyżkach które bedzie można zakupić. 

Po lewej stronie zmieściłem krótkie kompendium wiedzy irysowej pod nazwą "Kalendarium Prac Irysowych". Zdaję sobie sprawę że Polska to dość duży kraj i terminy zdefinowane przeze mnie dla pewnych czyności mogą nie zawsze odpowiadać realiom niektórych regionów. Wg moich obserwacji prowadzonych na obszarze od Balatonu (Węgry) po Bałtyk, 500 km w kierunku północnym odpowiada mniej więcej 2 tygodniom. Innymi słowy: 15 marca na Węgrzech to praktycznie zawsze juz wiosna, trawa robi się zielona, kwitną forsycje itd. 500 km dalej na północ - czyli  na południu Polski to samo ma miejsce około 1-go kwietnia, w w Polsce północnej około 10-15 go kwietnia.  Mam jednak nadzieję iż pomomo powyższych różnic moje Kalendarium okaże się pomocne. Planuję również zamieszczenie na stronie dwóch krótkich artykółow o tematyce irysowej. Zapraszam !

 

Rodzaje irysów

Poznaj rodzaje irysów
oraz ich podział.

Amatorska uprawa irysów

Dział poświęcony uprawie irysów,
oraz ich pielęgnacji.

Moje irysy

Galeria moich irysów,
zdjęcia kilkuset gatunków
realizacja: