09.03.2015, poniedziałek

Wiosna! Rozpoczynamy prace ogrodowe. Kwitną krokusy, to znak że trzeba przeprowadzić nawożenie irysów!

Tak jak wspomniałem w tytule, nadszdł czas wznowienia prac ogrodowych.  Najważniejsza rzecz - nawożenie irysów.

Sygnałem do nawożenie irysów jest kwitnienie krokusów.  W moim ogrodzie żółte krokusy intensywnie kwitną, za 2-4 dni zakwitną również granatowe, białe i inne kolory. W innych regionach może być nieco innaczej, należy obserwować ogródki i skwerki aby nie przegapić właściwego terminu nawożenia.

Po nawożeniu należy irysy oskupać z uschniętych liści. W tym roku z uwagi na bardzo lekką zimę część liści jest nadal zielona, jedynie końcówki są uschnięte/przemrożone. Próba ich oskubywania może się zakończyć wyrwaniem młodego irysa z ziemi. Zelecam zastowanie nożyczek w celu poobcinania uschniętych końcówek liści.

Kolejny zabieg to lakie okopanie irysów (zabieg płytki). Pozwoli to przmieszać nawóz z ziemią, przy okazji możemy usunąc  pierwsze chwasty.  

Udało się mi zaaktualizować część danych na poniższej stronie. Wstawiłem nową zaktualizowana listę odmian, udało się także wprowadzić do zakładki Moje Irysy szereg odmian zarówno nowych jak i starszych których do tej pory tam nie było.  Mam jeszcze około 20-30 odmian które postaram się wprowadzić na stronkę w marcu/kwietniu.  

Rodzaje irysów

Poznaj rodzaje irysów
oraz ich podział.

Amatorska uprawa irysów

Dział poświęcony uprawie irysów,
oraz ich pielęgnacji.

Moje irysy

Galeria moich irysów,
zdjęcia kilkuset gatunków
realizacja: